UYARI!!!....Burada yayınladığımız E-Kitapları download ettikten 24 saat sonra silmek zorundasınız. Aksi takdirde kitabi basan firmanın uğrayacağı zarardan hiçbir şekilde SORUMLU değiliz. Bu kitapların hiçbirisi orijinal kitapların yerini tutmayacağı için eğer kitabı beğenirseniz kitapçılardan almanızı ya da e-buy yolu ile edinmenizi öneririz. Sitemizin amacı sadece kitap hakkında bilgi edinip, belli bir fikir sahibi olmanız ve hoşunuza giderse kitabi almanız içindir. Sitemizin burada yayınlanan e-kitaplardan herhangi bir çıkarı ya da herhangi bir kuruluşa zarar verme amacı yoktur. Bu yüzden E-kitapları fikir alma amaçlı olarak 24 saat süreli kullanabilirsiniz. Daha sonrası sizin sorumluluğunuza kalmıştır.

 

HATIRALARIM Meine Memoiren (Almanca)


HATIRALARIM
 
Musa Anter
Yazar - Şair
1920 - 20 Eylül 1992
Yazar ve şair Musa Anter, 1920 yılında Mardin’in Nusaybin ilçesi, Akarsu beldesi, eski adı Zivinge olan Eskimağara Köyü’nde resmi kayıtlara göre 1920’de doğdu. Türkiye’nin ilk kadın muhtarı olan annesi Fesla Hanım’a göre doğum tarihi ise 1917. İlkokulu Mardin’de bitiren Anter, ortaokulu ve liseyi Adana’da yatılı olarak okudu. 1941 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne kaydoldu.
İki yıl sonra bu bölümden ayrılan Anter, Hukuk Fakültesi’ne kayıt yaptırdı. 1944 yılında evlendi. 1945 yılında büyük oğlu Anter, 1948’de kızı Rahşan, 1950’de de küçük oğlu Dicle dünyaya geldi. Yazılarından dolayı 1959 yılında tutuklanan Musa Anter, yargılandıktan bir süre sonra Çanakkale’ye sürgün edildi. 1969 yılında Doğu dergisini çıkardı. Kaleme aldığı yazılar ve şiirlerden dolayı hakkında sayısız dava açıldı. 49’lar davası, 1951 tevkifatı ile 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül dönemlerinde defalarca tutuklanan Anter, ömrünün 11.5 yılını hapiste geçirdi. Kımıl, Brina Reş ve Hatıralarım adlı kitapları yayımlandı. Dicle Kaynağı, Şark Postası, İleri Yurt, Barış Dünyası, Deng, Yeni Ülke, Welat, Rewşen ve Tewlo isimli gazete ve dergilerde yazıları yayımlanan Anter, Özgür Gündem gazetesinin köşe yazarıydı.

Halk arasında “Ape Musa” (Musa Amca) olarak anılan Musa Anter, 20 Eylül 1992 günü, saat 20.00 sıralarında Diyarbakır’ın Seyrantepe Cumhuriyet Mahallesi 36. sokakta, beraberindeki akrabası Orhan Miroğlu ile birlikte, kimliği belirlenemeyen bir kişinin silahlı saldırısına uğradı. Açılan ateş sonucu Musa Anter olay yerinde hayatını kaybetti.
 
 
Okumak İçin Aşağıdaki Resimlere TIKLAYIN

 
                           
        PDF OLARAK OKU                        DiGiTAL OLARAK OKU