UYARI!!!....Burada yayınladığımız E-Kitapları download ettikten 24 saat sonra silmek zorundasınız. Aksi takdirde kitabi basan firmanın uğrayacağı zarardan hiçbir şekilde SORUMLU değiliz. Bu kitapların hiçbirisi orijinal kitapların yerini tutmayacağı için eğer kitabı beğenirseniz kitapçılardan almanızı ya da e-buy yolu ile edinmenizi öneririz. Sitemizin amacı sadece kitap hakkında bilgi edinip, belli bir fikir sahibi olmanız ve hoşunuza giderse kitabi almanız içindir. Sitemizin burada yayınlanan e-kitaplardan herhangi bir çıkarı ya da herhangi bir kuruluşa zarar verme amacı yoktur. Bu yüzden E-kitapları fikir alma amaçlı olarak 24 saat süreli kullanabilirsiniz. Daha sonrası sizin sorumluluğunuza kalmıştır.

 

Mehmed Uzun u Saygi Ile ANIYORUZ


11 Ekim 2007′de Aramizdan ayrilan  Büyük yazar Mehmed Uzun u Saygi ile aniyoruz
Mehmed Uzun Kimdir?

Modern Kürt edebiyatının en tanınmış yazarlarından olan ve 1953 yılında Urfa’nın Siverek ilçesinde doğan Mehmed Uzun, 11 Ekim 2007′de tedavi gördüğü Diyarbakır’da yaşama gözlerini yumdu. 1970′li yıllarda Ankara ve İstanbul’da Kürt özgürlük mücadelesi içerisinde yer alan Uzun, görüş ve çalışmalarından dolayı birçok kez tutuklandı. Ankara’da bulunduğu dönemde Rizgari dergisi çevresinde çalışmalarnı yoğunlaştırdı ve derginin editörlüğünü yaptı. 1977 yılında Türkiye vatandaşlığından çıkarak İsveç’e yerleşti. Burada yazın çalımalarına devam eden yazar, Kürtçe, Türkçe ve İsveççe dillerinde yazdığı kitaplarla adından sözettirdi. 1985′ten sonra yazdığı romanları Kürt edebiyatı içerisinde yeni bir mecra açarken hakkında açılan onlarca dava ve yasaklamalara rağmen kitapları yirminin üzerinde dile çevrildi. İsveç Yazarlar Birliği yönetim kurulu üyesi olan Uzun, İsveç Pen ve Uluslararası Pen Kulüp’ün de aktif çalışanlarından biriydi. 2001 yılında Türkiye’de çevirisi yayımlanan “Ronî Mîna Evînê Tarî Mîna Mirinê” ile “Nar Çiçekleri” adlı kitaplarından dolayı Türkiye’de yargılandı. Aynı yıl Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü’ne layık görüldü. Yazar aynı zamanda Berlin Kürt Enstitüsü Edebiyat Ödülü, Stina-Erik Lundeberg ve Torgny Segerstedt Özgürlük Kalemi Ödülü sahibiydi.

2005 yılında yakalandığı mide kanseri sonrası Karolinska’da tedavi altına alınan Mehmed Uzun, bir müddet sonra Diyarbakır’a yerleşti. Burada Kürt doktorlarca tedavisi sürdürülen Uzun, Ekim 2006′da Kürtler tarafından düzenlenen sevgi gösterileri ile tekrar hayat bulmuştu. Türkiye’de Kürt sorununun çözümü için de birçok girişimde bulunan yazar, 11 Ekim 2007 saat 11.05′te Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde vefat etti.

Mehmed Uzun’un eserleri şunlardı:

Tu (Sen), Roman, 1985; Mirina Kalekî Rind (Yaşlı Bir Rind’in Ölümü), Roman, 1987; Siya Evînê (Yitik Bir Aşkın Gölgesinde), Roman, 1989; Rojek ji Rojên Evdalê Zeynikê (Evdalê Zeynikê’nin Günlerinden Bir Gün), Roman, 1991; Destpêka Edebiyata Kurdî (Kürt Edebiyatına Giriş), İnceleme, 1992; Hêz û Bedewiya Pênûsê (Kalemin Gücü ve Görkemi), Denemeler, 1993; Mirina Egîdekî (Bir Yiğidin Destanı), Destan-Ağıt, 1993; Världen i Sverige (Tüm Dünya İsveç’te), Edebiyat Antolojisi, M. Grive ile Birlikte, 1995; Antolojiya Edebiyata Kurdî (Kürt Edebiyat Antolojisi), Antoloji, iki cilt, 1995; Bîra Qederê (Kader Kuyusu), Roman, 1995; Nar Çiçekleri, Deneme, 1996; Ziman û Roman (Dil ve Roman), Söyleşiler, 1997; Bir Dil Yaratmak, Söyleşiler, 1997; Dengbêjlerim, Deneme, 1998; Ronî Mîna Evînê - Tarî Mîna Mirinê (Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık), Roman, 1998; Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Deneme, 2002; Dicle’nin Sesi I - Hawara Dîcleyê (Dicle’nin Yakarışı), Roman, 2002; Diclenin Sesi II - Dicle’nin Sürgünleri, Roman, 2003.